צרו קשר
ּ

חלאקה

טקס חלאקה הינה חגיגה משפחתית; חגיגה המציינת את התספורת הראשונה של ילדינו. מדובר, ללא כל צל של ספק, במעמד מרגש עד דמעות בו אנו צופים ביקירנו אט אט גדלים ומתקרבים בצעדי ענק לגיל החינוך. כדי לתכנן מעמד זה כראוי, מומלץ לשתף פעולה עם חברת ארץ אהבתי. כך, כאשר אתם מוקפים בבני משפחה וחברים, טקס זה יתנהל כנדרש.

מידע חשוב על טקס חלאקה

המסורת היהודית כוללת מספר טקסי חניכה; טקסים מרגשים ומשפחתיים כדוגמת החלאקה. מה משמעותו של טקס זה? בין אם אתם שייכים לעדות המזרח או אשכנז, במסגרת טקס החלאקה נהוג לציין את התספורת הראשונה של ילדינו בהגיעם לגיל 3. מה חשיבותה של הספרה 3 בטקס זה? היא מתרכזת בעובדה שבשלושת חודשיו הראשונים של עץ פרי, אסור ליהנות מפירותיו. דרך חשיבה זו חוצה את המדרש ופונה אף אל ילדינו הקטנים: בתום שלושת שנותיהן הראשונות של ילדינו, ניתן יהיה לקדש אותם וליהנות מפירותיהם.

אכן, החלאקה, שמשמעותה תספורת בערבית, מציינת את יכולתם של ההורים ליהנות מהפירות של ילדיהם. מעמד זה, כאמור, כולל את התספורת הראשונה אותה הילד יעבור. במסגרת מעמד זה, נהוג לספר את שערות הילד – אך להשאיר את פאותיו. לרוב, מעמד זה הינו סיבה לקיומה של חגיגה משמחת. משפחות רבות עולות לקבר רבי שמעון בר יוחאי, אך גם ניתן לערוך את טקס התספורת הראשונה בכותל המערבי. במעמד טקס זה, תיהנו מנוכחותה של השכינה.

הפקת טקס חלאקה

בנכם חוגג בימים אלו 3? הגיעה העת לתכנן עבורו את החלאקה. תכנון חגיגה זו מתבסס על מספר דגשים: החל מתיאום מול הגורמים הרלוונטיים ברשב"י, לצד סיועם של מדריכים ואף שולחן כיבוד עבור האורחים – צוות המומחים של ארץ אהבתי ישמח לסייע לכם בכל שלב ושלב בתכנון מעמד מרגש זה. במקביל לכך, נדאג לשירותי הסעות אמינים ומקצועיים – כך שתוכלו להגיע לאתר האירוע ללא דאגות ובשעה שנקבעה.

 

טקס חלאקה לילד בן 3

טקס חלאקה זהו הטקס כשבן נולד במשפחה במזל טוב נהגו כשהילד מגיע לגיל 3 שנים לערוך טקס הנקרא "חלאקה".

כאשר הרך הנולד מגיע לעולם לא נוגעים בשערות ראשו אלה רק כאשר הוא מגיע לגיל 3 שנים נהגו לגזוז את שיערו הארוך בטקס חגיגי ובשמחה גדולה עם סעודת מצווה.

מקור המנהג של טקס חלאקה

למנהג החלאקה אין שום מקור בהלכה. הראשון שנהג כך בילדו היה הארי"זל הקדוש. באתרא קדישא במרון בציון רבי שמעון בר יוחאי. מכאן נהגו כך שנים עד עצם היום הזה.

מדמים את גזיזת שיער הבן הנולד לאחר 3 שנים ל"עורלה", מצווה השייכת וידועה באילנות הפרי שאסור במשך 3 שנים לגעת בפרות האילן ורק בשנה השלישית מותר ליהנות מהם.

 

שורש מנהג של טקס חלאקה

כתוב בגמרא כשילד מגיע לגיל חינוך בדבר שהוא מסוגל לעשות מחנכים אותו לעניין .

כשהילד יודע לדבר ולומר מילים אביו מלמדו פסוק : "תורה ציווה לנו משה מורשה קהילת יעקב " מהתורה והילד חוזר על דברי אביו, כך כל גיל לפי הבשלות של הילד מחנכים אותו בסדר התורה והמצוות.

עניין התספורת על אותו יסוד יש לנו הלכה " לא תקיפו פאות ראשכם "… התורה אוסרת עלינו לגזור את פאת הראש עד הסוף.

ילד כשהוא תינוק לא מספרים אותו כשהוא גדל מגיע לגיל שמספרים אותו גיל שהוא בר הבנה.

לקחו את גיל 3 שזה גיל שכבר מספרים בכל מקרה וגם שהוא קצת מבין והסמכנו את זה על הפסוק בתורה כשנוטעים עץ מאכל 3 שנים הוא " ערלה" הכוונה שלא אוכלים מהפרות שלו ( הרמב"ם כותב שגם בשנים אלו הפרי לא בריא לאכילה) כך הילד הוא כביכול בשנים אלו " כעורלה ".

ובגיל 3 מספרים אותו והמנהג להשאיר את פאות הראש לסימן יהדותו.

פשט המנהג להמתין עד לל"ג בעומר ומעלים את הילד לציונו של רבי שמעון בר יוחאי במרון או בירושלים לציונו של שמואל הנביא או שמעון הצדיק.

לגזיזת השערות נהגו לתת לתלמיד חכם שיגזוז את קצוות השיער ויברך את הילד.

עריכת טקס חלאקה

טקס חלאקה מהווה את אחד הרגעים המשמעותיים בחייהם של רבים אשר נוגע למסורת היהודית. טקס זה הוא למעשה התספורת הראשונה לבני ה-3. הבטיחו את קיומו של הטקס המרגש והמיוחד ביותר בעבור ילדכם ושתפו את כל המשפחה הקרובה והחברים אשר יגיעו וישמחו יחד אתכם ביום מרגש זה. חברת "ארץ אהבתי" שמחה לעמוד לשירותכם בכל ולסייע גם בארגונו של טקס מיוחד זה בכותל, זאת החל מארגון ההסעות אל הכותל וממנו, ארוחת בוקר מפנקת ועריכת הטקס בצורה המיוחדת אותה אף אחד מהנוכחים לא ישכח בקרוב.

טקס חלאקה – התספורת הראשונה בכותל המערבי

בשיער ראשו של הרך הנולד לא נוגעים עד לגיל 3. כך שבשעה שבנכם מגיע לגיל זה, נוהגים לגזוז את שיערו הארוך בטקס חגיגי ובשמחה גדולה בליווי של המשפחה הקרובה. בעבר רבים היו מציינים את הטקס הזה באווירה משפחתית מגובשת וייחודית, וכך גם כיום אתם יכולים לאמץ את המנהג המיוחד הזה ולבחור לציין אותו בצורה המיוחדת ביותר, אפילו בכותל המערבי.

במהלך טקס חלאקה אשר נערך בכותל המערבי נהוג לקחת את הילד ולהכיר לו את המקום. במהלך היום הייחודי הזה האב יציג לבנו את המשמעות של המקום ויכיר לו את המורשת היהודית העתיקה אשר גם הוא מהווה חלק בלתי נפרד ממנה. לאחר מכן, סבו של הילד יהיה זה שיגזור את קצוות השיער הראשונה, לאחריו הסבתא, האמא ושאר בני המשפחה בעוד הילד נמצא על ידיו של הרב.

טקס חלאקה בכותל – הפקת אירועים מקצועית בכותל

הכותל המערבי מהווה את אחד מקומות החשובים ביותר בהיסטוריה ובמורשת היהודית, כך שרבים בוחרים מידי שנה לציין בו את האירועים החשובים להם ביותר בחייהם. בין אם אתם מעוניינים לעריכתו של טקס חלאקה או להפקתו של טקס בר מצווה ייחודי שיעלה חיוך עצום על פניהם של כל האורחים. לקבלת פרטים נוספים, צרו קשר עם חברת "ארץ אהבתי" כבר היום באתר או במספר הטלפון 055-9698788.

 

למעלה

אנו בארץ אהבתי מומחים בארגון והפקת אירועים

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ